Aby wyświetlić tę zawartość zainstaluj lub zaktualizuj odtwarzacz Flash Player.
Niniejsza książka przedstawia postacie dziewiętnastu władców, którzy panowali w latach 332-30 p.n.e., tj. od ogłoszenia „faraonem” króla macedońskiego Aleksandra Wielkiego do samobójczej śmierci królowej Kleopatry VII. Po roku 30 p.n.e. Egipt przechodzi pod panowanie Rzymu. Trzy wieki, zamknięte między 332 a 30 rokiem p.n.e., podzielić można na dwa wyraźnie odrębne okresy.{nomultithumb}
Pierwszy z nich to okres nominalnego panowania nad Egiptem królów macedońskich, z których tylko Aleksander Wielki był nad Nilem i został nawet przez miejscowych kapłanów koronowany na „króla Górnego i Dolnego Egiptu”. Po jego śmierci w 323 roku p.n.e. władzę nominalną przejęli psychicznie chory Filip Arridajos i urodzony już po śmierci Aleksandra Wielkiego, jego syn Aleksander IV.
W kilka lat po bezpotomnej śmierci tego ostatniego rozpoczyna się nowy okres, zwany ptolemejskim od imienia panujących władców. W 305 roku p.n.e. dotychczasowy satrapa Egiptu Ptolemaios syn Lagosa ogłosił się królem i w ten sposób założył nową dynastię, która miała panować nad Egiptem przez blisko trzy wieki. Najbardziej dramatyczną, a zarazem fascynującą postacią tego okresu jest królowa Kleopatra, do końca wierna sobie i swej ojczyźnie. Była to kobieta niezwykłego formatu, ale też ogromnej odwagi cywilnej, prawdziwa „egipcjanka”, gdy chodziło o dobro jej ojczyzny. Toteż wydawało się rzeczą słuszną i sprawiedliwą poświęcić jej więcej uwagi. Jej samobójcza śmierć w 30 roku p.n.e. urosła niemal do rangi symbolu.
W czasie panowania Ptolemeuszy miejsce rodowitych mieszkańców Egiptu zajęli sprowadzeni z zagranicy Macedończycy i Grecy. Jedyną sferą życia narodowego, w której Egipcjanie utrzymywali swą pozycję, była religia. Sami Ptolemeusze, przyjmując tytulaturę faraonów i okazując należną cześć bogom, zostali uznani za prawowitych władców Egiptu, w którym stykały się ze sobą i współistniały przez dłuższy czas dwie zupełnie odmienne kultury: egipska i grecka. Prezentowana tu część pocztu faraonów omawia zatem schyłkowy okres historii Egiptu, najmniej zresztą egipski. Czy więc mamy prawo określać tych władców mianem faraonów? Może poznanie ich losów pozwoli nam udzielić odpowiedzi na to pytanie. Autor charakteryzując egipskich władców opisuje ich życie, osobowość, zasługi, a także zbrodnie, szaleństwa oraz intrygi rodzinne w sposób możliwie wyrazisty. Książka ilustruje przebieg walki o wpływy i władzę w państwie egipskim. Opowiada o powolnym, ale nieuniknionym jego rozpadzie. W swojej pracy autor korzystał zarówno z przekazów starożytnych pisarzy jak i z najnowszych odkryć archeologicznych.
Przedstawione postacie władców są opracowane w sposób możliwie przystępny. Niektórzy z nich zostali omówieni dość obszernie, inni natomiast bardzo zwięźle. Różnica ta uwarunkowana jest przede wszystkim długością panowań i ilością źródeł. Z powodu braku tych ostatnich, bądź zachowania się jedynie fragmentów, wymuszona jest rekonstrukcja mozaiki dziejowej, w przypadku zaś obfitości źródeł dokonywana jest selekcja. Sygnalizowane są tu więc najważniejsze i najciekawsze – zdaniem autora – wydarzenia, jakie zaszły podczas poszczególnych rządów. Popularyzatorski charakter pracy usprawiedliwia w pewnym stopniu pominięcie jakiegoś szczegółu w biografii.
W pisaniu tej książki pomocne były słowa starożytnego greckiego historyka Plutarcha, który we wstępie do żywota Aleksandra Wielkiego i Cezara pisał: „Żywot (...) stawia nas przed taką obfitością faktów, że w przedmowie wypada mi jedynie prosić czytelnika, by mi tego nie brał za złe, jeżeli wiele rzeczy tutaj pominę i nie opowiem po kolei i szczegółowo wszystkich rozgłośnych ich czynów. Nie piszę przecież historii, lecz tylko biografię. Niekoniecznie także w najsławniejszych czynach ludzi objawiają się najlepiej cnoty i wady ich charakterów. Przeciwnie, nieraz jakiś prosty czyn, jakieś krótkie powiedzenie czy nawet żart lepiej naświetlają wrodzone cechy ludzkiej natury niż bitwy, w których padały tysiące zabitych...” (tłumaczenie Mieczysław Brożek).{nomultithumb}
s. 224, oprawa miękka, wydawnictwo „Perła”
© 2011 bkwiatkowski.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć i treści zawartych na stronie bez zgody autora i innych właścicieli praw autorskich zabronione.
Projekt i realizacja PanartFOTO.