Aby wyświetlić tę zawartość zainstaluj lub zaktualizuj odtwarzacz Flash Player.

Cotygodniowy radiowy program historyczny Bogusława Kwiatkowskiego w „Radio Sochaczew” – 94,9 FM

"O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego" to cykliczny program poświęcony dziejom Sochaczewa, powiatu, regionu, Polski, świata. W programie opowieści o niezwykłych ludziach, wydarzeniach, o zaskakujących zwrotach akcji w lokalnej historii. To historie znane powszechnie, ale i po raz pierwszy poruszane w Sochaczewie. Program ten to swoiste Radiowe Muzeum Historii Miasta Sochaczewa. Co tydzień nowa wystawa, to znaczy nowy temat i nowi goście. W każdą niedzielę, o godz. 14.10 zaprasza niezależny badacz dziejów Sochaczewa Bogusław Kwiatkowski. Dzięki temu, że nie jest związany z żadną opcją polityczną, takim czy innym komitetem, grupą lobbystów, przedstawia historię, o której wielu nie chce mówic, czy przemilcza. Uwaga: Tematy zapowiadanych na stronie wcześniej programów mogą ulegać zmianie, ze względu m.in. na pojawiających się w Sochaczewie gości związanych z szeroko rozumianą historią, którym autor programu daje pierwszeństwo do udziału w programie. 

118. Niedziela, 3 marca 2019 r., godz. 14.10. Bogusław Kwiatkowski po 3 miesięcznej przerwie zaprasza na nowy sezon gawęd historycznych w "Radio Sochaczew. W programie "O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego" gospodarz programu zaprasza na rozmowę z kapelanem Szpitala Powiatowego im. św. Józefa w Sochaczewie ks. Andrzejem Kitą z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych.

117. Niedziela, 30 września 2018 r., godz. 14.10. W programie "O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego" gospodarz programu krótko przybliży problematykę wyboru burmistrza Sochaczewa w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Będzie to pierwsza część audycji.


116. Niedziela, 23 września 2018 r., godz. 14.10. W programie "O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego" gospodarz programu bedzie gościł historyka z Leoncina Jarosława Kondrakiewicza i poetkę, malarkę Katarzynę Osmólską. Tematem ayudycji będą zatem dzieje Leoncina w pigułce.


116. Niedziela, 16 września 2018 r., godz. 14.15. W programie "O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego" gospodarz programu krótko przybliży mało znany fragment sochaczewskiej historii z września 1939 r., mianowicie tułaczkę wrześniową sochaczewskich dzieci z Domu Dziecka Rodziny Policyjnej mieszczącego się przy ulicy Ziemowita.


115. Niedziela, 9 września 2018 r., godz. 14.15. W pierwszym programie "O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego" po wakacjach gospodarz programu krótko przypomni postacie bohaterskich kapłanów parafii św. Wawrzyńca z okresu zaborów, wśród nich proboszcza i dziekana sochaczewskiego z okresu I wojny światowej ks. Feliksa Tacikowskiego.


W miesiącach wakacyjnych, w lipcu i sierpniu audycja "O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego" nie będzie emitowana. Pierwszy program po wakacjach będzie 9 wrzesnia 2018 r.


114. Niedziela, 27 maja 2018 r., godz. 14.15. W kolejnym programie "O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego" gospodarz programu pragnie krótko przypomnieć fakt wysadzenia w powietrze w kwietniu 1941 r. kościoła Matki Bożej Różańcowej w Sochaczewie. Dzieła tego dokonali Niemcy, okupujący wówczas Sochaczew.


113. Niedziela, 20 maja 2018 r., godz. 14.15. W kolejnym programie "O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego" gospodarz programu pragnie krótko przypomnieć dzieje sochaczewskiego ratusza, w którym od lat mieści się Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Okazją do przypomnienia jest rozpoczęty w maju generalny remont budynku, i przedewszystkim 190 rocznica jego oddania do użytku. Ratusz został bowiem zbudowany w 1828 r. Jest to pierwsza część opowieści o sochaczewskim ratuszu. W drugiej części autor przedstawi lokatorów budynku, czyli sochaczewskich burmistrzów, którzy nie tylko w nim urzędowali, ale przez cały XIX i pierwszą połowę XX wieku mieszkali w nim z rodzinami.


112. Niedziela, 13 maja 2018 r., godz. 14.15. W kolejnym programie "O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego" gospodarz programu będzie rozmawiał z Marcinem Pręgowskim, z Stowarzyszenia „Nad Bzurą”, z którego inicjatywy ukazała się powieść "Szmuglerzy" autorstwa pisarza żydowskiego pochodzenia Ojzera Warszawskiego, urodzonego w 1898 r. w Sochaczewie.


111. Niedziela, 6 maja 2018 r., godz. 14.15. W kolejnym programie "O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego" gospodarz programu przybliży życie kulturalne Sochaczewa w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Długa majówka do doskonały czas na wypoczynek, na wzięcie udziału w wydarzeniach kulturalnych.


110. Niedziela, 29 kwietnia 2018 r., godz. 14.10. W kolejnym programie "O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego" gospodarz programu przybliży historię koncertów papieskich w Kozłowie Biskupim. Rozmówcami Bogusława Kwiatkowskiego będą jeden z organizatorów koncertu, na codzień organista w parafii w Kozłowie Biskupim oraz Karol Drązikowski, współorganizator koncertu i jego konferansjer od samego początku.


106. Niedziela, 22 kwietnia 2018 r., godz. 14.10. W kolejnym programie "O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego" gospodarz programu w związku z rozpoczęciem kolejnego sezonu turystycznego w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie wraz ze swoim gościem przybliży historię popularnej kolejki i powstałego przed laty przy niej muzeum. Rozmówcą gospodarza programu będzie pracownik muzeum Tomasz Karolak.


106. Niedziela, 18 lutego 2018 r., godz. 14.10. W kolejnym programie "O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego" gospodarz programu przybliży postacie t.zw. Żołnierzy Wyklętych związanych z Sochaczewem.


105. Niedziela, 11 lutego 2018 r., godz. 14.10. W kolejnym programie "O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego" gospodarz programu będzie rozmawiał z historykiem i nauczycielem historii, autorem kilku publikacji o Młodzieszynie Markiem Orzechowskim. Tematem rozmowy będzie m.in. droga do niepodległości Młodzieszyna.


104. Niedziela, 4 lutego 2018 r., godz. 14.10. W kolejnym programie "O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego" gospodarz programu przybliży, przypomni wydarzenia sprzed 77 lat, które rozegrały się w Sochaczewie. Program będzie poświęcony powstaniu i likwidacji sochaczewskiego getta przez Niemców.


103. Niedziela, 28 stycznia 2018 r., godz. 14.10. W kolejnym programie "O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego" gospodarz programu przybliży, przypomni kilka wydarzeń z dziejów Sochaczewa, które w 2018 roku będą miały swoją równą rocznicę. Będą to wydarzenia sprzed blisko 900 lat, jak i te sprzed 90 lat.


102. Niedziela, 21 stycznia 2017 r., godz. 14.10. W kolejnym programie "O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego" autor przybliży postacie kilku kolejnych nowych patronów sochaczewskich ulic. Ma to związek z wydanym 13 grudnia 2017 r. przez wojewodę mazowieckiego zarządzenia zastępczego zmieniającego „komunistyczne” nazwy pięciu ulic w Sochaczewie. Ulica 18 Stycznia (1945) ma teraz nazywać się ul. Kmdr. Kazimierza Bielawskiego, ul. 17 Stycznia (1945) została zmieniona na Władysława Raczkiewicza, ul. Szymona Pietrzaka na Gen. Jana Tomickiego, ul. Aleksandra Zawadzkiego na Kpt. Wilhelma Kosińskiego, wreszcie ul. Mariana Buczka na Mjr Władysława Starzyka.

Prz okazji przybliży odchodzących patronów sochaczewskich ulic.

101. Niedziela, 24 grudnia 2017 r., godz. 14.10. W wigilijnym programie "O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego" gospodarz programu spróbuje przybliżyć zwyczaje bożonarodzeniowe z różnych regionów świata.


100. Niedziela, 17 grudnia 2017 r., godz. 14.10. W kolejnym programie "O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego" autor przybliży postacie kilku nowych patronów sochaczewskich ulic. Ma to związek z wydanym 13 grudnia 2017 r. przez wojewodę mazowieckiego zarządzenia zastępczego zmieniającego „komunistyczne” nazwy pięciu ulic w Sochaczewie. Ulica 18 Stycznia (1945) ma teraz nazywać się ul. Kmdr. Kazimierza Bielawskiego, ul. 17 Stycznia (1945) została zmieniona na Władysława Raczkiewicza, ul. Szymona Pietrzaka na Gen. Jana Tomickiego, ul. Aleksandra Zawadzkiego na Kpt. Wilhelma Kosińskiego, wreszcie ul. Mariana Buczka na Mjr Władysława Starzyka.


99. Niedziela, 10 grudnia 2017 r., godz. 14.10. W kolejnym programie "O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego" autor przypomni i przybliży postać św. Mikołaja, ale tego prawdziwego, którego tradycja chrześcijańska wiąże z biskupem Miry. Miał żyć na przełomie III i IV wieku. Będąc biskupem Miry w Licji, zasłynął cudami oraz pomocą biednym i potrzebującym. Przez stulecia był jednym z najbardziej czczonych świętych na Zachodzie i Wschodzie Europy. Współcześnie baśniowa postać wzorowana na świętym Mikołaju, coraz mniej ma z nim wspólnego. Jest wykorzystywana w kulturze masowej przy okazji świąt Bożego Narodzenia. Postacie, które widzimy na ulicach polskich miast, bardziej przypominają skrzaty, krasnale niż postać św. Mikołaja. Ten powinien być ubrany w strój biskupi, mieć na głowie mitrę, w dłoni dzierżyć pastorał.


98. Niedziela, 3 grudnia 2017 r., godz. 14.10. W kolejnym programie "O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego" autor programu przypomni mało znany okres z dziejów XX wiecznego Sochaczewa, kiedy to tuż po wyzwoleniu Sochaczewa spod okupacji hitlerowskiej na jego oblicze mieli wpływ Rosjanie. W programie kilka refleksji dotyczących przebywania żołnierzy radzieckich na obszarze powiatu sochaczewskiego, którzy dokonywali tutaj grabierzy i mordów.


97. Niedziela, 26 listopada 2017 r., godz. 14.10. W kolejnym programie "O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego" autor programu przypomni mało znany okres z dziejów XIX wiecznego Sochaczewa, kiedy to pod miastem stacjonowała muzułmańska jednostka wojskowa.


96. Niedziela, 19 listopada 2017 r., godz. 14.10. W kolejnym programie "O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego" autor programu po raz czwarty powróci do tematu poszukiwań genealogicznych. Dzisiaj słów kilka o metrykach kościelnych rzymskokatolickich od drugiej połowy XIX w. do 1915 roku w zaborze rosyjskim.


95. Niedziela, 12 listopada 2017 r., godz. 14.10. W kolejnym programie "O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego" w związku z zbliżającą się 100 rocznicą Odzyskania przez Polskę Niepodległości kolejny z kilku programów poświęconych tej rocznicy. Dzisiaj słów kilka o działalności władz powiatowych Sochaczewa w przededniu odzyskania niepodległości. W programie autor również przybliży postać ks. Feliksa Tacikowskiego, proboszcza sochaczewskiego z okresu I wojny światowej, jak i postać pierwszego burmistrza Sochaczewa po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Jana Fabierkiewicza.


94. Niedziela, 5 listopada 2017 r., godz. 14.10. W kolejnym programie "O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego" w związku z zbliżającą się uroczystością Odzyskania przez Polskę Niepodległości pierwszy z kilku programów poświęconych tej rocznicy. Dzisiaj słów kilka o obliczu Sochaczewa w przededniu odzyskania niepodległości. Jak wyglądało miasto w okresie pierwszej wojny światowej, kto sprawował władzę w mieście, jakie instytucje w nim działały?


93. Niedziela, 29 października 2017 r., godz. 14.10. W kolejnym programie "O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego" w związku z zbliżającą się uroczystością Wszystkich Świętych autor zatrzyma się nad postaciami wybranych świętych, którzy są patronami parafii lub kościołów znajdujących się na obszarze powiatu sochaczewskiego.


92. Niedziela, 22 października 2017 r., godz. 14.10. W kolejnym programie "O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego" autor zatrzyma się po raz trzeci nad wizytami królów, książąt, prezydentów, premierów w Sochaczewie na przestrzeni dziejów. Będzie to kontunuacja audycji sprzed tygodnia.


91. Niedziela, 15 października 2017 r., godz. 14.10. W kolejnym programie "O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego" autor zatrzyma się nad wizytami królów, książąt, prezydentów, premierów w Sochaczewie na przestrzeni dziejów. Będzie to kontunuacja audycji sprzed tygodnia.


90. Niedziela, 8 września 2017 r., godz. 14.10. W kolejnym programie "O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego" autor przypomni wizyty w Sochaczewie królów, książąt, prezydentów, premierów. W programie znane i nieznane fakty, kulisy odwiedzin w Sochaczewie osób, które miały wpływ na losy Polski i czasem świata..


88. Niedziela, 24 września 2017 r., godz. 14.10. W kolejnym programie "O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego" w związku z kolejną rocznicą bohaterskiej obrony Sochaczewa przed najeźdźcą hitlerowskim we wrześniu 1939 roku autor programu po raz drugi pragnie oddać hołd uczestnikom wydarzeń Września 1939 roku przypominając krótko ich postacie i wskazując miejsca spoczynku ich doczesnych szczątków, które znajdują się również poza Sochaczewem.


87. Niedziela, 17 września 2017 r., godz. 14.10. W kolejnym programie "O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego" w związku z kolejną rocznicą bohaterskiej obrony Sochaczewa przed najeźdźcą hitlerowskim we wrześniu 1939 roku autor programu odda hołd uczestnikom wydarzeń Września 1939 roku przypominając krótko ich postacie i wskazując miejsca spoczynku ich doczesnych szczątków, które znajdują się również poza Sochaczewem.


86. Niedziela, 3 września 2017 r., godz. 14.10. W kolejnym programie "O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego" w związku z kolejną rocznicą Porozumień Sierpniowych, w wyniku których powstał później m.in. NSZZ "Solidarność" gospodarz programu będzie rozmawiał o powstaniu m.in. Związku Zawodowowego "Solidarność" w Sochaczewie z Przewodniczącą NSZZ „Solidarność” - Oddział w Sochaczewie Danutą Radzanowską.


85. Niedziela, 27 sierpnia 2017 r., godz. 14.10. W kolejnym programie "O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego" w związku z zbliżającą się 78. rocznicą wybuchu II wojny światowej autor pragnie przybliżyć postać majora Henryka Sucharskiego, dowódcy obrony Placówki Wojskowej na Westerplatte. Audycja ta inauguruje nowy cykl audycji, emitowanych co jakiś czas pod nazwą "Patroni sochaczewskich i nie tylko sochaczewskich ulic".


84. Niedziela, 20 sierpnia 2017 r., godz. 14.10. W kolejnym programie "O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego" w związku z zbliżającą się 78. rocznicą wybuchu II wojny światowej autor pragnie w skrócie przedstawić jak wyglądało codzienne życie w Sochaczewie w przededniu wybuchu wojny. Sochaczew był miastem dwunarodowościowym, w którym mieszkali Polacy i Żydzi, tutaj znajdował się kościół rzymskokatolicki i synagoga, cmentarz katolicki i żydowski. Będzie to pierwszy program z dwóch poświęcony temu zagadnieniu.


83. Niedziela, 13 sierpnia 2017 r., godz. 14.10. W kolejnym programie "O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego" w związku z 97. rocznicą bitwy warszawskiej, zwanej również "cudem nad Wisłą" autor pragnie zatrzymać się nad tą rocznicą, przybliżając krótko wydarzenia, jak również historię powstania dnia Wojska Polskiego, wreszcie losy samego Sochaczewa w sierpniu 1920 r. Poza tym autor przybliży w jaki sposób świętowano zwycięstwo Polaków nad bolszewikami w 1920 r. w Sochaczewie. Poza tym w programie wiele premierowych piosenek nawiązujących do historii.


81. Niedziela, 30 lipca 2017 r., godz. 14.10. W kolejnym programie "O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego" w związku z 73. rocznicą wybuchu powstania warszawskiego autor pragnie zatrzymać się nad tą rocznicą, przybliżając krótko sylwetki poetów powstańczych, z których większość zginęła w czasie trwania walk powstańczych (Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Gajcego, Leona Zdzisława Stroińskiego, Józefa Szczepańskiego i Anny Świrszczyńskiej). Poza tym w programie wiele piosenek powstańczych i partyzanckich.


81. Niedziela, 23 lipca 2017 r., godz. 14.10. W kolejnym programie "O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego" autor pragnie poruszyć problematykę powstania warszawskiego, tym razem widzianego oczami dzieci. Autor przytoczy wybrane wspomnienia osób, które w okresie trwania powstania warszawskiego miały od 10 do 17 lat.


81. Niedziela, 16 lipca 2017 r., godz. 14.10. W kolejnym programie "O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego" autor pragnie wyruszyć w kolejną wakacyjną podróż po regionie. Tym razem wraz ze swoim rozmówcą udadzą się do Gminy Brochów, by poznać miejsca warte odwiedzenia, że względu na walory historyczne, architektoniczne, czy przyrodnicze. Gościem Bogusława Kwiatkowskiego w programie będzie dr Marta Przygoda-Stelmach, z wykształcenia historyk-archiwista, pracownik Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, a nade wszystko znawczyni dziejów Brochowa i jego najbliższych okolic.


81. Niedziela, 9 lipca 2017 r., godz. 14.10. W kolejnym programie "O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego" autor pragnie wyruszyć w wakacyjną podróż po regionie. Tym razem wraz ze swoim rozmówcą udadzą się do Grodziska Mazowieckiego i w jego okolice, by poznać miejsca warte odwiedzenia, że względu na walory historyczne, architektoniczne, czy przyrodnicze. Gościem Bogusława Kwiatkowskiego w programie będzie Agnieszka Goleniak, mieszkanka Grodziska Mazowieckiego, dziennikarka, pracująca w róznych okresach swojego życia zawodowego m.in. w "Radio Zet", "Radio Niepokalanów", czy obecnie "Radio Bogoria", a nade wszystko pasjonatka dziejów miejsca, w którym mieszka.


80. Niedziela, 2 lipca 2017 r., godz. 14.10. W kolejnym programie "O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego" autor pragnie zatrzymać się historycznie nad problemem polskiej emigracji. Polacy w swoich dziejach, szczególnie tych XIX i XX wiecznych również byli uchodźcami, którzy doświadczali życzliwego przyjęcia przez inne kraje i narody. W programie nie zabraknie również wątków sochaczewskich.


79. Niedziela, 25 czerwca 2017 r., godz. 14.10. W kolejnym programie "O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego" autor pragnie powrócić do zagadnień genealogicznych, którym już poświęcił dwie audycje. Tym razem będzie kontynuował rozważania dotyczące poszukiwań informacji o przodkach w Urzędach Stanu Cywilnego. W programie m.in. jakie dane możemy znaleźć w urzędach, jakie możemy napotkać tam przeszkody i jak spróbować je pokonać.


79. Niedziela, 18 czerwca 2017 r., godz. 14.10. W kolejnym programie "O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego" autor zatrzyma się nad dziejami Rady Miasta Sochaczewa. Zbliża się bowiem 100 rocznica jej powstania. I myliłby sie ten, kto by myślał, że powstała ona po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, czyli po 11 listopada 1918 r. Powstała ona znacznie wcześniej, jak to się czasem popularnie mówiło, za Niemca. 100 lat istnienia Rady Miasta, przed II wojną światową zwanej Radą Miejską to ponad 1000 radnych, wybieranych 30 razy. Kilka razy w swojej historii Rada Miejska była rozwiązywana przez organ nadrzędny.Instytucja ta to piękna karta sochaczewskiej historii, ale i trudna, czasem bolesna, a nawet wstydliwa.


77. Niedziela, 4 czerwca 2017 r., godz. 14.10. W najnowszym programie "O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego" autor pragnie zaprosić słuchaczy na wakacyjną wędrówkę po regionie,do zapoznania się z dziejami okolicznych pałaców w Skotnikach, Strugach, czy Szymanowie. Co prawda do dwóch pierwszych pałaców nie będzie można wejść, gdyż stanowią własność prywatną, ale warto zapoznać się z ich historią. Natomiast w pałacu w Szymanowie znajduje się klasztor Sióstr Niepokalanek.


76. Niedziela, 28 maja 2017 r., godz. 14.10. Program "O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego" będzie poświęcony Jubileuszowi 250-lecia koronacji obrazu Świętej Rodziny w Miedniewicach, który juz rozpocznie się w sobotę 3 czerwca 2017 r. i będzie trwał do niedzieli 11 czerwca 2017 r. W programie słów kilka o dziejach Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Miedniewicach, o przygotowaniach do Jubileuszu i jego bogatym programie. Rozmówcą Bogusława Kwiatkowskiego w programie będzie kustosz sanktuarium, gwardian miejscowego franciszkańskiego klasztoru i proboszcz parafii w Miedniewicach w jednej osobie o. Jan Krzysztof Oniszczuk.


75. Niedziela, 21 maja 2017 r., godz. 14.10. Program "O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego" będzie poświęcony jubileuszowi 90-lecia istnienia Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Sochaczewie, tzw. "Osiemdziesiątce". Z tej okazji w sobotę 3 czerwca 2017 r. odbędzie się wielki zjazd absolwentów szkoły. Wzmiankowany jubileusz to dobra okazja do gawędy o dziejach szkoły, jej nauczycielach i absolwentach. Rozmówcami Bogusława Kwiatkowskiego w programie "na żywo" będą wicedyrektor szkoły Lucyna Sobieraj i emerytowana wieloletnia nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie Barbara Ciesielska.


73. Niedziela, 7 maja 2017 r., godz. 14.10. Program "O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego" będzie poświęcony 640 rocznicy ustanowienia statutów mazowieckich, jednemu z najdonioślejszych historycznie wydarzeń w średniowiecznym Sochaczewie. Warto zaznaczyć, że to najstarszy znany pisany zbiór praw mazowieckich. Zapoczątkował on kodyfikację prawa rozwijaną przez następnych książąt mazowieckich.


72. Niedziela, 30 kwietnia 2017 r., godz. 14.10. Program "O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego" będzie poświęcony opowieści o pochodach i to nie tylko tych pierwszomajowych.


71. Niedziela, 23 kwietnia 2017 r., godz. 14.10. Program "O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego" będzie poświęcony upamiętnieniu dziejów sochaczewskiej policji. Zbliża się bowiem 100 rocznica powstania tej formacji militarnej. Wśród rozmówców Bogusława Kwiatkowskiego będzie P. sierżant sztabowa Agnieszka Dzik z Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie.


70. Niedziela, 9 kwietnia 2017 r., godz. 14.10. Program "O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego" będzie poświęcony krwawej walce w Bronisławach oddziału AK z przeważającymi siłami hitlerowców, do której doszło 4 kwietnia 1944 r. Wokół starcia partyzantów z Niemcami pod Bronisławami ciągle jest wiele niewiadomych, jak choćby jaka była rzeczywiście liczba przybyłych żołnierzy niemieckich,okoliczności walki, zachowanie partyzantów względem Polaków,czy też liczba poległych w walce.


68. Niedziela, 26 marca 2017 r., godz. 14.10. Program "O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego" będzie poświęcony postaci Ignacego Włodzimierza Garbolewskiego, który ma zostać patronem jednej z sochaczewskich szkół średnich (część I).


61. Niedziela, 5 lutego 2017 r., godz. 14.10. Program "O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego" będzie poświęcony rozpoczynającemu się 5 marca Nawiedzeniu dekanatu sochaczewskiego przez kopię Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, które będzie trwało przez ponad dwa tygodnie. Obraz "odwiedzi" w tym czasie wszystkie parafie sochaczewskie i parafie wchodzące w skład dwóch dekanatów sochaczewskich. Po raz pierwszy Obraz "odwiedził" Sochaczew w 1958 r. Przy tej okazji autor przybliży krótko samą ideę pielgrzymowania obrazu, historię tego pielgrzymowania, które tak naprawdę trwa już od kilkudziesięciu lat i obfitowało w wiele dramatycznych sytuacji.


60. Niedziela, 26 lutego 2017 r., godz. 14.10. Program "O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego" z okazji dnia Żołnierzy Wyklętych będzie poświęcony wybranym sochaczewskim Żołnierzom Wyklętym, a dokładnie ks. wikariuszom sochaczewskiej parafii św. Wawrzyńca, ks. Bolesławowi Stefańskiemu i ks. Józefowi Jamińskiemu. Będzie to pierwsza część opowieści o bohaterstwie i niezłomności.

59. Niedziela, 12 lutego 2017 r., godz. 14.10. Program "O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego" będzie poświęcony wybranym sochaczewskim ulicom, a właściwie ich patronom. Temat nie przypadkowy, gdyż cały czas w całej Polsce trwa dekomunizacja ulic, w związku z ustawą dekomunizującą, którą przyjął Sejm. Od momentu wejścia w życie ustawy samorządy mają rok na usunięcie komunistycznych patronów z nazw ulic. O takie działanie apelował również swego czasu Instytut Pamięci Narodowej. W programie słów kilka o komunistycznych patronach sochaczewskich ulic.  

58. Niedziela, 5 lutego 2017 r., godz. 14.10. Program "O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego" będzie poświęcony tzw. wyzwoleniu Sochaczewa spod okupacji hitlerowskiej w styczniu 1945 r. Autor przedstawi krótko działania wojenne wokół Sochaczewa i w samym Sochaczewie. Zaprasza Bogusław Kwiatkowski.

57. Niedziela, 29 stycznia 2017 r., godz. 14.10. Program „O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego” będzie poświęcony dziejom Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Miedniewicach. Okazją do przypomnienia historii tego miejsca będzie zbliżająca się 250 rocznica koronacji koronami papieskimi znajdującego się tam obrazu. W czerwcowych uroczystościach rocznicowych udział wezmą najwyźsi dostojnicy Kościoła katolickiego i przedstawiciele najwyższych władz państwowych. Była to ostatnia koronacja koronami papieskimi przed zaborami. Dziejom miedniewickiego sanktuarium autor postanowił poświęcić w tym roku przynajmniej trzy audycje. Zaprasza Bogusław Kwiatkowski.

56. Niedziela, 21 stycznia 2017 r., godz. 14.10. Program „O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego” tym razem będzie poświęcony długim, nieraz dramatycznym losom sochaczewskich burmistrzów, których na przestrzeni dziejów było przynajmniej 227. Autor w programie dokona subiektywnego ich wyboru, gdyż jest ich bardzo wielu. Przedstawi najciekawsze postacie. 

55. Niedziela, 8 stycznia 2017 r., godz. 14.10.  Tematem pierwszego w nowym roku programu "O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego" będzie postać Czesława Cesarza, kapłana, pełniącego m.in. swą kapłańską posługę w Berdyczowie, jak i u znanego magnackiego rodu Radziwiłów w Ołyce, następnie męża, ojca, wreszcie profesora uczącego języka łacińskiego przed II wojną światową i po niej w sochaczewskim gimnazjum i liceum im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie. Będzie to opowieść "o przemianie młodzieńca, który wstąpił do seminarium - od początków jego drogi kapłańskiej, poprzez rozterki i walkę z przymusem dochowania celibatu. O próbach opuszczenia Kościoła i powrotach przed ołtarz..." O niezwykłej postaci sochaczewskiego nauczyciela opowie jego wnuczka, autorka powieści obyczajowych Maria Ulatowska oraz autor książek sensacyjnych Jacek Skowroński. Gości programu łączy m.in to, że są autorami powieści powstałej na podstawie pamiętnika Czesława Cesarza. Odwiedzili oni wszystkie wymienione w pamiętniku miejsca - Królestwo Polskie, Ukrainę, Wołyń, Podole, Paryż i daleką Ruś. Zaprasza Bogusław Kwiatkowski.

54. Niedziela, 18 grudnia 2016 r., godz. 14.10. Ludzie chcą znać swoją przeszłość, szukają informacji o przodkach i swoich korzeniach. Poszukiwania stały się modne, a tworzenie drzew genealogicznych pozwala lepiej poznać dzieje rodziny. Program „O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego” poświęcony będzie poszukiwaniom swoich przodków, czyli mówiąc dokładniej badaniom genealogicznym. Autor, który opracował dzieje swoich przodków na przestrzeni ponad 300 lat, dotarł do pradziadów, żyjących w pierwszej połowie XVII wieku, podzieli się z słuchaczami swoją praktyczną wiedzą, opowie gdzie i jak szukać by znaleźć, przed kim i przed czym się strzec. Drugi odcinek cyklu audycji poświęconych poszukiwaniom przodków poświęcony będzie poszukiwaniom genealogicznym w Urzędach Stanu Cywilnego. W progamie informacje o tym jakie informacje można znaleźć w Urzędach Stanu Cywilnego, czy trzeba jechać na koniec Polski by pozyskać interesujący nas dokument, kto może pozyskać te informacje, o kto ich nie otrzyma, czyli jakie ograniczenia prawne obowiązują urzędników. Jak wykorzystać pozyskane informacje w dalszych badaniach genealogicznych. Gościem specjalnym programu będzie zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Sochaczewie Mariusz Starbała. 

53. Niedziela, 11 grudnia 2016 r., godz. 14.10.  Program „O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego” poświęcony będzie postaci św. Mikołaja, ale tego prawdziwego, którego tradycja chrześcijańska wiąże z biskupem Miry. Najstarsze o nim informacje pochodzą z VI wieku. Miał żyć na przełomie III i IV wieku. Będąc biskupem Miry w Licji, zasłynął cudami oraz pomocą biednym i potrzebującym. Przez stulecia był jednym z najbardziej czczonych świętych na Zachodzie i Wschodzie Europy. Współcześnie baśniowa postać wzorowana na świętym Mikołaju, coraz mniej ma z nim wspólnego. Jest wykorzystywana w kulturze masowej przy okazji świąt Bożego Narodzenia. W programie cała prawda o św. Mikołaju. Postacie, które widzimy na ulicach polskich miast, bardziej przypominają skrzaty, krasnale niz postać św. Mikołaja. Ten powinien być ubrany w strój biskupi, mieć na głowie mitrę, w dłoni dzierżyć pastorał.

52. Niedziela, 4 grudnia 2016 r., godz. 14.10.  Program „O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego” będzie poświęcony postaci podporucznika Ignacego Wałęzy, dowódcy I plutonu 5. kompanii II batalionu 18. pułku piechoty, który brał udział w walkach obronnych w Sochaczewie we wrześniu 1939 roku. O jego wojennych losach, jak i tych po zakończeniu II wojny światowej gospodarz programu będzie rozmawiał m.in z córką podporucznika Justyną Galińską.

51. Niedziela, 27 listopada 2016 r., godz. 14.10. Jak podają sochaczewskie media w grudniu pod obrady Rady Miejskiej trafić mają dwa projekty uchwał powstałe ze „społecznej inicjatywy” i dotyczące nadania imion dwóm sochaczewskim rondom. Autorem pierwszej z uchwał jest przewodniczący Rady Miasta Sylwester Kaczmarek, który pragnie, aby nowo przebudowane rondo u zbiegu ulic Piłsudskiego, Licealnej, Towarowej i Botanicznej, nosiło imię tragicznie zmarłego w katastrofie lotniczej prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Drugi projekt przewiduje nadanie rondu na skrzyżowaniu ulic Żyrardowskiej z krajową 50 i 92, imienia braci Garczyńskich, którzy zasłużyli się walcząc m. in. w postaniach listopadowym i styczniowym, a urodzili się w Duranowie pod Sochaczewem. Konsultacje społeczne w tej sprawie potrwać mają od 26 listopada do 10 grudnia. Samorząd sochaczewski w najbliższym czasie będzie musiał również zmierzyć się z problemem zmiany nazw niektórych ulic, mających za patronów komunistycznych bohaterów. W nowym cyklu w ramach programu "O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego" autor będzie przedstawiał postacie z dziejów Sochaczewa, te znane i nie znane, które może warto by uhonorować, poprzez nadanie ulicom ich patronatu. Dzisiaj pierwszy z bohaterów - sochaczewski proboszcz z okresu dwudziestolecia międzywojennego ks. Franciszek Garcarek. 

50. Niedziela, 20 listopada 2016 r., godz. 14.10.  Ludzie chcą znać swoją przeszłość, szukają informacji o przodkach i swoich korzeniach. Poszukiwania stały się modne, a tworzenie drzew genealogicznych pozwala lepiej poznać dzieje rodziny. Program „O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego” poświęcony będzie poszukiwaniom przodków, czyli mówiąc dokładniej badaniom genealogicznym. Autor, który opracował dzieje m.in. swoich przodków na przestrzeni ponad 300 lat, dotarł do pradziadów, żyjących w drugiej połowie XVII wieku, podzieli się z słuchaczami swoją praktyczną wiedzą, opowie gdzie i jak szukać by znaleźć, przed kim i przed czym się strzec.

50. Niedziela, 13 listopada 2016 r., godz. 14.10. Program „O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego” poświęcony będzie życiu prywatnemu pierwszego w dziejach Sochaczewa Honorowego Obywatela tego miasta, którym był Marszałek Józef Piłsudski. O życiu prywatnym, stosunku do religii, o historiach miłosnych Marszałka, które były pełne burz i zwrotów akcji, tak jak całe jego życie gospodarz programu będzie rozmawiał z historykiem, publicystą radiowym, radnym Gminy Domaniewice, członkiem Diecezjalnego Klubu Inteligencji Katolickiej w Łowiczu, prelegentem Stowarzyszenia Dom Ludowy w Łowiczu, czynnym rezerwistą, działającym w szeregach Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu Zbigniewem Zagajewskim.

49. Niedziela, 6 listopada 2016 r., godz. 14.10. Program "O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego" w związku z zbliżającą się kolejną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości poświęcony będzie ostatnim godzinom życia i śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Przyczyn tak ujętego tematu jest kilka. Do rozmyślań o końcu naszego życia przynagla nas cały listopad wraz ze swoją pogodą, otaczającą nas rzeczywistościa przyrodniczą, wreszcie dwa dni, które już za nami, czyli uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny, które to dni obchodzili katolicy, ale na cmenatrze przybywali również ludzie niewierzący. Przed nami Święto Niepodległości, wreszcie Marszałek Józef Piłsudski to Honorowy Obywatel miasta Sochaczewa, w dodatku pierwszy w jego dziejach. Po nim honorowe obywatestwo otrzymało dziesiątki innych osób, o jednych dawno już zapomniano, inni żyją pośród nas. Ale Marszałek Piłsudski był pierwszy.

48. Niedziela, 30 października 2016 r., godz. 14.10. Program "O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego" w związku z zbliżającą się Uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym poświęcony będzie miejscom wiecznego spoczynku sochaczewskich burmistrzów, którzy sprawowali swoją funkcję na przestrzeni dziejów. Ich groby znajdują się nie tylko w Sochaczewie, ale przedewszyskim na Cmentarzu Powązkowskim w Warszwie.

47. Niedziela, 23 października 2016 r., godz. 14.10. Program "O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego" poświęcony będzie dwóm sochaczewskim księżom wikariuszom, którzy tuż po zakończeniu II wojny światowej walczyli z komunistyczną władzą, zostali aresztowani, skazani na karę śmierci, którą ostatecznie zamieniono im na więzienie. Można ich zaliczyć do tzw. "żołnierzy wyklętych, czy niezłomnych". Postacie całkowicie nieznane w Sochaczewie, choć znane historykom specjalizujących się w dziejach najnowszych. Zasłużyli na upamiętnienie w grodzie nad Bzurą, czy to nadaniem honorowego obywatelstwa, czy nazwaniem ich imieniem jednej z ulic, czy choćby upamiętnieniem tablicą okolicznościową. 

46. Niedziela, 16 października 2016 r., godz. 14.10. Program "O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego" poświęcony będzie dalszym dziejom Sochaczewa w okresie powstania warszawskiego i po jego zakończeniu, kiedy to miasto w dalszym ciągu było siedzibą władz dystryktu warszawskiego na którego czele stał hitlerowski gubernator dr Ludwig Fischer. W programie m.in. o pobycie w Sochaczewie po zakończeniu walk powstańczych Komendanta Głównego Armii Krajowej gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora".

45. Niedziela, 9 października 2016 r., godz. 14.10. Program „O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego” będzie poświęcony po raz drugi 90 rocznicy istnienia liceum ogólnokształcącego im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie, które swoją działalność oświatową rozpoczęło 1 września 1926 r. jako Gimnazjum Koedukacyjne Wydziału Powiatowego Sejmiku Sochaczewskiego. W programie kilka refleksji o  o losach przedwojennych absolwentów i pierwszych latach po zakończeniu II wojny światowej. Już niedługo ukaże się nowa ksiązka Bogusława Kwiatkowskiego nosząca tytuł "Z dziejów gimnazjum i liceum im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie w latach 1926–1956". Zapisy na publikaję za pośrednictwem formularza "kontakt" na stronie bkwiatkowski.pl. Książka będzie do nabycia tylko dla "prenumeratorów" (tych którzy wcześniej wyrazili chęć jej nabycia) i na spotkaniu autorskim.

43. Niedziela, 25 września 2016 r., godz. 14.10. Program "O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego" poświęcony będzie dalszym losom sochaczewskich dzieci z Domu Dziecka Stowarzyszenia Rodzina Policyjna mieszczącym się przed wojną przy ulicy Siemowita. Niedzielna audycja to druga część opowieści o kilkudziesięciorgu sochaczewskich dzieciach z Domu Dziecka, którzy wraz z wychowawcami wieczorem 6 września 1939 r. wyruszyli w kilkudziesięciodniową wojenną pieszą tułaczkę poprzez bezdroża Polski ogarniętej wojną.

42. Niedziela, 18 września 2016 r., godz. 14.10. Program "O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego" poświęcony będzie zbrodni z 22 września 1939 r. w Boryszewie. Tego dnia Niemcy rozstrzelali wziętych do niewoli 50 żołnierzy bydgoskiego Batalionu Obrony Narodowej. Powodem masakry miało być fałszywe doniesienie złożone przez służącego w Wojsku Polskim volksdeutscha, jakoby żołnierze batalionu brali udział w rzekomym pogromie ludności cywilnej podczas wydarzeń tzw. bydgoskiej krwawej niedzieli. Do dziś nie ustalono, który z niemieckich oddziałów dokonał tej zbrodni. W Sochaczewie żyją jeszcze ostatni świadkowie wydarzeń sprzed dziesięcioleci.

41. Niedziela, 11 września 2016 r., godz. 14.10. Program "O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego" poświęcony będzie losom sochaczewskich dzieci z Domu Dziecka Stowarzyszenia Rodzina Policyjna mieszczącym się przed wojną przy ulicy Siemowita. Na ogół miejscowa historiografia skupia się na trzech dniach (12-14 wrzesnia 1939 r.) walki w obronie Sochaczewa, pomijając całkowicie co działo się w mieście przed tymi datami lub tuż po nich. O ile bohaterami trzy dniowych walk obronnych byli żołnierze, to cichymi bohaterami pozostałego okresu była miejscowa ludność cywilna. Niedzielna audycja to opowieść o kilkudziesięciorgu sochaczewskich dzieciach z Domu Dziecka, którzy wraz z wychowawcami wieczorem 6 września 1939 r. wyruszyli w kilkudziesięciodniową wojenną pieszą tułaczkę poprzez bezdroża Polski ogarniętej wojną. 

40. Niedziela, 4 września 2016 r., godz. 14.10. Program "O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego" poświęcony będzie dziejom i współczesnemu obliczu pałacu w Guzowie. Dobra guzowskie na przestrzeni dziejów należały do tak znamienitych rodów jak Opalińskich, Ogińskich, Łubieńskich i Sobańskich. W pałacu urodził się słynny kompozytor Michał Kleofas Ogiński, mury pałacowe gościły króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III wraz z małżonką, jak i zobaczyły niechcianego gościa Adolfa Hitlera, który przybył tutaj ze swoją świtą we wrześniu 1939 r. Po 1989 r. pałac wrócił do dawnych właścicieli Sobańskich. Pałac zagrał także w serialu "Ekstradycja" i filmie "Klucznik". O dziejach guzowskiego pałacu i jego współczesnym obliczu gospodarz programu będzie rozmawiał z właścicielem pałacu w Guzowie Michałem Sobańskim.

39. Niedziela, 28 sierpnia 2016 r., godz. 14.10. Program "O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego" poświęcony będzie zapomnianemu agresorowi z 1 września 1939 r., mianowicie Słowacji. Współcześnie w Polsce mało kto wie, poza specjalistami, że Polska w 1939 r. została zaatakowana przez trzech agresorów. Obok Niemiec i Związku Radzieckiego, trzecim agresorem była Słowacja. Jej wojska o świcie 1 września przekroczyły granice Polski bez wypowiedzenia wojny. Słowacy wkroczyli do Zakopanego i Nowego Targu. Rozpoczęła się słowacka okupacja polskiego Spisza i Orawy. Po zakończeniu działań wojennych, podobnie jak Niemcy w Alejach Ujazdowskich w Warszawie, Słowacy zorganizowali własną defiladę zwycięstwa w Zakopanem - przed ministrem obrony Słowacji generałem Catlosem. I nie był to jedynie wojenny epizod. Okupacja słowacka trwała do 1945 r.

38. Niedziela, 21 sierpnia 2016 r., godz. 14.10. Program "O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego". 20 sierpnia, w sobotę na Wzgórzu Zamkowym w Sochaczewie Stowarzyszenie „Nasz Zamek” po raz szósty zorganizowało piknik pod nazwą „Zawisza Czarny nad Bzurą – Sochaczewskie Spotkania z Historią”. Poprzez imprezę organizatorzy starali się popularyzować historię Sochaczewa z okresu Księstwa Mazowieckiego, szczególną uwagę poświęcając prezentowaniu dziejów sochaczewskiego zamku. Dzięki imprezie organizatorzy pragną kultywować wydarzenie z 15 lipca 1414 r., kiedy to ponoć w Sochaczewie Zawisza Czarny z Garbowa wypowiedział w imieniu króla Polski wojnę Zakonowi Krzyżackiemu. Jako, że już prawie dziesięć lat minęło, od ukazania się mojej pierwszej książki z cyklu dziejów Sochaczewa, poświęconej właśnie dziejom miasta Sochaczewa w okresie średniowiecza, a właściwie w okresie panowania nad miastem książąt mazowieckich, postanowiłem audycję poświęcić wydarzeniom z pierwszych dwóch dekat XIV wieku i zatrzymać się na chwilę nad bohaterem wczorajszego dnia i jednocześnie bohaterem wydarzeń sprzed wieków - rycerzem Zawiczą Czarnym. 

37. Niedziela, 14 sierpnia 2016 r., godz. 14.10. Program "O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego" poświęcony będzie kolejnej, 96 rocznicy bitwy warszawskiej, stoczonej w dniach 13-25 sierpnia 1920 r. w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Jej wynik zadecydował o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreślił plany rozprzestrzenienia rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią. W programie również liczne wątki sochaczewskie, dotyczące postaci burmistrza i starosty sochaczewskiego z tego okresu, przedwojenne uroczystości upamiętniające wydarzenia, pomniki i ulice, które swą wymową lub nazwą nawiązywały do wydarzeń z 1920 r. (ulica ks. Ignacego Skorupki - obecnie Hanki Sawickiej, czy ulica 15 sierpnia, nazwana tak na cześć sławnego zwycięstwa), wreszcie o pomniku, który miał powstać na obecnym Placu Obrońców Sochaczewa. Swoją wymową miał on nawiązywać do wydarzeń z 1920 r. Czy powstał? O tym wszystkim w programie.  

36. Niedziela, 7 sierpnia 2016 r., godz. 14.10. Program "O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego" poświęcony będzie po raz drugi 72 rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Tym razem poznamy walki powstańcze z perspektywy jednej ulicy - Chłodnej, opisane przez gościa progamu Artura Nadolskiego w książce "Chłodna w ogniu powstania warszawskiego". Do II wojny światowej wzmiankowana ulica w Warszawie była jedną z kluczowych arterii wylotowych stolicy na zachód. Jej rozkwit brutalnie przerwały tragiczne wydarzenia zaciętych walk powstańczych. Już 1 sierpnia 1944 r. ulicami Chłodną i Wolską ruszyła niemiecka nawała na Warszawę, by zdławić powstanie. Dramatyczne wydarzenia starć polskich powstańców z Niemcami na Chłodnej głęboko wryły się w pamięć kolejnych pokoleń. 

35. Niedziela, 31 lipca 2016 r., godz. 14.10. Program "O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego" poświęcony będzie 72 rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Niedzielna audycja - pierwsza z cyklu powstańczego - poświęcona będzie dziejom Sochaczewa od wybuchu powstania warszawskiego (1 sierpnia 1944 r.) do wyzwolenia miasta spod okupacji hitlerowskiej (17 stycznia 1945). 

34. Niedziela, 24 lipca 2016 r., godz. 14.10. Program „O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego” poświęcony będzie Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Miedniewicach. Tradycyjnie 1 sierpnia o świcie z Sochaczewa wyruszy kolejna piesza pielgrzymka do Miedniewic na tamtejsze uroczystości odpustowe 2 sierpnia (Matki Bożej Anielskiej). Znajdujący się tam cudowny obraz został ukoronowany koronami papieskimi tuż przez zaborami. W przyszłym roku minie 250 lat od tego wydarzenia. O historii Sanktuarium i jego współczesnym obliczu opowie kustosz Sanktuarium, gwardian miejscowego klasztoru franciszkańskiego i jednocześnie proboszcz parafii o. Krzysztof Oniszczuk.

33. Niedziela, 17 lipca 2016 r., godz. 14.10. Program „O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego” poświęcony będzie po raz trzeci ciemnemu obliczu Sochaczewa w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Korupcja, nepotyzm, fałszowanie wyborów, niszczenie przeciwników politycznych nie obce były sprawującym władzę w Sochaczewie - burmistrzom, radnym, dyrektorom miejskich instytucji. Będzie zatem o burmistrzu, który zorganizował w Sochaczewie krótką wizytę prezydenta Mościckiego. Miało to wzmocnić jego polityczną pozycję, stało się natomiast odwrotnie. Będzie o urzędnikach nieudacznikach sochaczewskiego Magistratu, których do rzetelnej pracy próbował bezskutecznie zmusić jeden z burmistrzów. Będzie wreszcie sprawa kryminalna dotycząca zabójstwa starszego posterunkowego Piotra Walczaka i o dyrektorze miejscowego gimnazjum, którego prasa określała "fałszerzem i defraudantem".

32. Niedziela, 10 lipca 2016 r., godz. 14.10. Program „O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego”. W czasie wakacji gospodarz programu zaprasza do odwiedzenia ciekawych miejsc w regionie, związanych z historią, ważnymi wydarzeniami historycznymi, czy kultem religijnym. Pierwszy z programów poświęcony będzie Sanktuarium N.M.P. Jazłowieckiej znajdującym się w klasztorze Sióstr Niepokalanek w Szymanowie Gmina Teresin. Cudowny posąg Niepokalanej dłuta Tomasza Oskara Sosnowskiego został wykonany w Rzymie na prośbę Założycielki Zgromadzenia bł. Matki Marceliny Darowskiej w XIX w. i sprowadzony do Jazłowca (diecezja lwowska), po II wojnie światowej znalazł się w Szymanowie. O niezwykłych dziejach sanktuarium i jego współczesnym obliczu opowiedzą Siostry Niepokalanki z Szymanowa.

31. 3 lipca 2016 r., godz. 14.10. Program „O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego” poświęcony będzie ciemnemu obliczu Sochaczewa, tym razem w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Korupcja, nepotyzm, fałszowanie wyborów, niszczenie przeciwników politycznych nie obce były sprawującym władzę w Sochaczewie - burmistrzom, radnym, dyrektorom miejskich instytucji.

30. Niedziela, 26 czerwca 2016 r., godz. 14.10. Program „O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego” poświęcony będzie okresowi zaborów w Sochaczewie, a w szczególności zamieszkującym miasto nielicznym przedstawicielom mniejszości rosyjskiej, która przez około sto lat również tworzyła karty miejscowej historii. Sochaczewem i powiatem zarządzali wówczas nieraz burmistrzowie i starostowie rosyjscy. Jeden z tych ostatnich nawet zginął w zamachu.

29. Niedziela, 19 czerwca 2016 r., godz. 14.10. Program „O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego” poświęcony będzie dziejom związków Sochaczewa z wodą – morzem, rzeką. Wczoraj została oddana do użytku plaża miejska przy dawnej przystani w Sochaczewie. Warto chociaż krótko przypomnieć dzieje tego miejsca, którego rozkwit przypadł na okres dwudziestolecia międzywojennego, a kto wie może druga młodość i rozkwit tego miejsca przed nami.

28. Niedziela, 12 czerwca 2016 r., godz. 14.10. Wydanie specjalne programu „O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego” z okazji Dni Sochaczewa. Na program będzie składało się siedem historycznych opowieści o wydarzeniach i ludziach związanych głównie z Sochaczewem - choć nie tylko - i siedem pytań konkursowych dotyczących tych wydarzeń i osób, które odcisnęły znaczące piętno na lokalnej historii. Do wygrania m.in. muzyczne płyty CD z autografami artystów, książki historyczne, poza tym dużo dobrej muzyki. 

27. Niedziela, 5 czerwca 2016 r., godz. 14.10. Program „O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego” poświęcony będzie dziejom Iłowa, który 510 lat temu uzyskał prawa miejskie (stracił je w 1863 r.). O historii miejscowości i jej współczesnym obliczu opowie w rozmowie z gospodarzem programu Wanda Dragan. W przeszłości była inicjatorem i realizatorem najważniejszych przedsięwzięć Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej. W 2004 r. była Przewodniczącą Komitetu Organizacyjnego Obchodów 70–lecia Szkoły Podstawowej w Iłowie i nadania szkole imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego, współtworzyła monografię Szkoły Podstawowej w Iłowie, w 2006 r. przewodniczyła Komitetowi Organizacyjnemu Obchodów 500-lecia Nadania Praw Miejskich dla Iłowa, jest autorem przewodnika „Świątynie i kapliczki Ziemi Iłowskiej” oraz „Zarysu dziejów parafii Matki Bożej Królowej Polski w Iłowie”. W kadencji 2002-2006 pełniła funkcję Przewodniczącej Rady Gminy w Iłowie. 

26. Niedziela, 29 maja 2016 r., godz. 14.10. Program „O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego” poświęcony będzie ciemnemu obliczu Sochaczewa. Część I będzie poświęcona sprawującym władzę w mieście w okresie zaborów i dwudziestolecia międzywojennego. Korupcja, nepotyzm, fałszowanie wyborów, niszczenie przeciwników politycznych nie obce były sprawującym władzę w Sochaczewie - burmistrzom, radnym, dyrektorom miejskich instytucji.

25. Niedziela, 22 maja 2016 r., godz. 14.10. Program „O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego” poświęcony będzie 90 rocznicy przewrotu majowego dokonanego przez Józefa Piłsudskiego. W programie autor opowie o przebiegu wydarzeń z 1926 r. i ich następstwach. Nie zabraknie również odniesień do Sochaczewa. Jak wydarzenia majowe przyjęli  -sochaczewski burmistrz i starosta? Ten ostatni był przecież przedstawicielem legalnego rządu, który Piłsudski odsunął od sprawowania władzy. O tym jak "zwolennicy Piłsudskiego" zatrzymali w Sochaczewie pociąg z wojskiem jadącym z Poznania na "odsiecz" prezydentowi Wojciechowskiemu? Jak rozwijał się kult w Sochaczewie Józefa Piłsudskiego? W jakich okolicznościach nadano mu tytuł honorowego obywatela? Wreszcie kiedy i gdzie stanął pomnik Piłsudskiego w Sochaczewie. 

24. Niedziela, 15 maja 2016 r., godz. 14.10. Program „O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego” poświęcony będzie zjawisku socjologicznemu jakim jest niewątpliwie kolekcjonerstwo.  Każdy lub prawie każdy z nas w dzieciństwie coś zbierał: znaczki, muszle, stare monety. W dorosłym życiu wielu zbiera nadal znaczki, stare monety, stare fotografie i widokówki, bardzo zamożni kolekcjonują białą broń, modele określonej marki samochodów it.d. Rozmówcami Bogusława Kwiatkowskiego w programie „na żywo” będą sochaczewscy kolekcjonerzy, prezes Klubu Kolekcjonera w Sochaczewie Stanisław Duński i Leszek Głowacki

23. Niedziela, 8 maja 2016 r., godz. 14.10. Program „O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego” poświęcony będzie opowieści o Dniu Zwycięstwa. 24 kwietnia 2015 r., zatem niecałe 12 miesięcy temu, Sejm zniósł Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności z 9 maja, uchwalone jeszcze za czasów prezydenta Bolesława Bieruta. Od tego roku zwycięstwo nad hitlerowskimi Niemcami obchodzimy 8 maja, jak w Wielkiej Brytanii lub Francji. Przez 70 lat triumf świetowaliśmy według daty ze Związku Radzieckiego. Skąd wzięła się ta pierwotna data? Jak wyglądało wyzwolenie Sochaczewa i czy rzeczywiście przyniosło wolność. Pierwsza część opowieści o Sochaczewie z okresu 1945-1947.

22. Niedziela, 1 maja 2016 r., godz. 14.10. Program „O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego” poświęcony będzie opowieści o pochodach i to nie tylko tych pierwszomajowych. W dwudziestoleciu międzywojennym pochody ulicami miast organizowano m.in. z okazji uroczystości 3 Maja, 19 marca z okazji Urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego, uroczystości odzyskania niepodległości 11 Listopada. W czasach PRL-u ludność gromadnie mniej lub bardziej dobrowolnie uczestniczyła w pochodach z okazji Święta Pracy przypadającego 1 maja. Obecnie także ludzie maszerują, i to znacznie częściej niż kiedyś, czy 10 każdego miesiąca w rocznicę katastrofy samolotu rządowego pod Smoleńskiem, czy to opozycja maszeruje, jak twierdzi w obronie demokracji. Ludzie od zawsze lubili, musieli, lub uważali że powinni maszerować. Jednym słowem program będzie poświęcony zjawisku socjologicznemu, jakim jest niewątpliwie gromadne maszerowanie ulicami miast. 

21. Niedziela, 24 kwietnia 2016 r., godz. 14.10. Program „O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego” poświęcony będzie przypadającej w tym miesiącu kolejnej rocznicy zbrodni katyńskiej. Kozielsk, Starobielsk, Ostaszków to nazwy trzech obozów, w których od jesieni 1939 r. do wiosny 1940 r. NKWD przetrzymywało polskich jeńców wojennych, zamordowanych następnie w Katyniu, Charkowie i Kalininie, które to nazwy na zawsze weszły do naszej narodowej historii. W programie m.in. o osobach związanych z Sochaczewem, które zostały tam zamordowane. Nieznane i przemilczane nawet dzisiaj fakty związane z „sochaczewianami". O przemilczanym nawet dzisiaj wieloletnim komendancie Powiatowym Policji Państwowej w Sochaczewie pochodzenia żydowskiego. Czy jeden z burmistrzów sochaczewskich z okresu międzywojennego również zginął w Katyniu? Autor programu pragnie zwrócić się do słuchaczy z prośbą o pomoc w rozwiązaniu tej historycznej zagadki.

20. Niedziela, 10 kwietnia 2016 r., godz. 14.10. Program „O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego” poświęcony będzie przypadającej w tym roku 410 rocznicy założenia w Sochaczewie klasztoru dominikanek. O jego dziedzictwie materialnym i duchowym opowie archeolog Tomasz Karolak, współautor z Piotrem Stefaniakiem publikacji „Panny Dominikanki w Sochaczewie. Studia z dziejów mniszek Zakonu Kaznodziejskiego w Sochaczewie 1606–1820, jego dziedzictwa materialnego i duchowego”. Poza tym gość programu jest m.in. jednym z twórców portalu internetowego „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą", którego celem jest upamiętnienie ofiar wojny obronnej Polski 1939 r.

19. Niedziela, 3 kwietnia 2016 r., godz. 14.10. Program "O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego" poświęcony będzie 72 rocznicy największej na obszarze powiatu sochaczewskiego podczas okupacji hitlerowskiej krwawej walce oddziału AK z przeważającymi siłami hitlerowców. Doszło do niej 4 kwietnia 1944 r. w wielki wtorek przed Wielkanocą pod Bronisławami. Mimo, że od wydarzeń minęło wiele dziesiątków lat to wspomniana potyczka zbrojna wciąż kryje swoje tajemnice.

18. Niedziela, 13 marca 2016 r., godz. 14.10. Program „O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego” będzie poświęcony 90 rocznicy istnienia liceum ogólnokształcącego im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie, które swoją działalność oświatową rozpoczęło 1 września 1926 r. jako Gimnazjum Koedukacyjne Wydziału Powiatowego Sejmiku Sochaczewskiego. W programie autor spróbuje odpowiedzieć na poniższe pytania. Czy była to rzeczywiście pierwsza szkoła średnia w Sochaczewie? Czy rzeczywiście miejscowy ziemianin Włodzimierz Garbolewski przekazał pod jej budowę bezpłatnie ziemię? Kim byli inni inicjatorzy stworzenia szkoły średniej w mieście - Ołpiński, Repsz, Hugo-Bader oraz Szubert? Kim był inżynier architekt Franciszek Wilczkowski, który wykonał projekt architektoniczny szkoły? Jakie fakty przemilczeli po II wojnie światowej komuniści dotyczące funkcjonowania gimnazjum przed wojną? Dlaczego i kto chciał - po roku funkcjonowania – zlikwidować gimnazjum? Kto otrzymywał stypendia fundowane przez Radę Miejską Sochaczewa? Skąd pochodzili żydowscy uczniowie gimnazjum? Poza tym w programie o pierwszym prefekcie szkoły ks. Franciszku Garncarku, zamordowanym w czasie okupacji hitlerowskiej, nie przez hitlerowców ani Rosjan, lecz przez rodaków, o wizycie w szkole arcybiskupa warszawskiego kardynała Aleksandra Kakowskiego, okolicznościach śmierci prefekta gimnazjum ks. Franciszka Cudnego. Kto i dlaczego nazwał dyrektora gimnazjum Władysława Wasunga fałszerzem i defraudantem? Program będzie zatem poświęcony przedwojennym losom dzisiejszego liceum ogólnokształcącego im. Fryderyka Chopina. Autor programu przygotowuje publikację poświęconą dziejom gimnazjum i liceum w latach 1926–1956. Wcześniej autor obszernie przedstawił historię sochaczewskiego gimnazjum w okresie dwudziestolecia międzywojennego w swojej książce „Dzieje Sochaczewa", t. 5 - W okresie dwudziestolecia międzywojennego (1918-1939).

17. Niedziela, 6 marca 2016 r. godz. 14.10. Program „O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego”. Program z okazji dnia kobiet będzie poświęcony Barbarze Czarnowskiej (1810–1891), jedynej kobiecie – żołnierzu liniowym Powstania Listopadowego. Gdy w listopadzie 1830 r. wybuchło w Warszawie powstanie, Czarnowska wstąpiła jako ochotnik do 1 pułku Jazdy Augustowskiej. Żołnierską sławę zdobyła w starciu pod Sierpcem, kiedy przejęła komendę nad oddziałem, doprowadzając do zwycięskiego rozstrzygnięcia. Za ten czyn została odznaczona Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari. Po upadku Powstania Listopadowego przez kilka lat przebywała na emigracji. Po powrocie do kraju zamieszkała w Warszawie. Rozmówcą Bogusława Kwiatkowskiego w programie „na żywo” będzie varsavianista, pisarz Artur Nadolski, autor ksiązki "Z szablą na Moskala", rekonstruującej biopgrafię kobiety-ułana.

16. Niedziela, 28 lutego 2016 r., godz. 14.10. Program „O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego”. Program z okazji przypadającego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych będzie poświęcony rotmistrzowi Pileckiemu, a rozmówcą Bogusława Kwiatkowskiego w programie „na żywo” będzie Mirosław Krzyszkowski, reżyser filmu „Pilecki”, opowiadający o legendarnym rotmistrzu, który - aby zebrać informacje o hitlerowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz - dobrowolnie dał się tam uwięzić na ponad dwa lata. Film „Pilecki” przedstawia historię od czasów jego młodości, poprzez działania w czasie II wojny św., aż do uwięzienia i śmierci w maju 1948 r.

15. Niedziela, 21 lutego 2016 r., po godz. 14. Program „O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego”. Tematem programu będą dzieje Szymanowa i miejscowej parafii. Rozmówcą Bogusława Kwiatkowskiego w programie „na żywo” będzie Łukasz Janecki, absolwent historii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, autor książki „Dzieje parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szymanowie” oraz współredaktor m.in. publikacji „Józef Chełmoński na fotografiach i we wspomnieniach”, „Chełmoński. Malarz polskich żywiołów".

14. Niedziela, 14 lutego 2016 r., po godz. 14. Program „O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego” będzie poświęcony 75 rocznicy likwidacji sochaczewskiego getta. W wyniku likwidacji getta i późniejszej zbrodniczej działalności hitlerowskiego okupanta zostali zamordowani mieszkańcy Sochaczewa pochodzenia Żydowskiego, wśród których znaleźli się m.in. lekarze, nauczyciele, radni, ludzie kultury, sportowcy i działacze sportowi. Autor programu obszernie przedstawił historię sochaczewskiego getta opierając się m.in. na niemieckich dokumentach zachowanych w archiwach, w swojej książce „Dzieje Sochaczewa”, t. 6 - W okresie II wojny światowej (1939–1945), cz. 2 – Okupacja (1939–1945). W programie dzieli się swoimi ustaleniami, również tymi, które dotarły do niego już po opublikowaniu książki.

13. Niedziela, 7 lutego 2016 r., po godz. 14. Program „O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego” poświęcony będzie 540 rocznicy włączenia przez króla Kazimierza Jagiellończyka Ziemi Sochaczewskiej wraz z Sochaczewem do Korony (Królestwa Polskiego). Od lutego 1476 r. Sochaczew dzielił los z Rzecząpospolitą. Autor programu obszernie przedstawił historię włączenia Ziemi Sochaczewskiej do Korony w swojej książce „Dzieje Sochaczewa”, t. 2 - W okresie Księstwa Mazowieckiego (1202–1476). Rozmówcą Bogusława Kwiatkowskiego  w programie „na żywo” będzie Łukasz Popowski, prezes Stowarzyszenia „Nasz Zamek".

12. Niedziela, 31 stycznia 2016 r., po godz. 14. Program „O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego” poświęcony będzie tym razem bitwie pod Bolimowem lub używając szerszej nazwy bitwie nad Rawką i Bzurą, toczoną od grudnia 1914 r. do lipca 1915 r. przez oddziały 9 armii niemieckiej przeciwko 1, 2 i 5 armiom rosyjskim. Głównym celem bitwy było zdobycie przez Niemców Warszawy i zniszczenie wojsk rosyjskich w Królestwie Polskim. Bitwę tę poprzez liczne podobieństwa (m.in. pozycyjny charakter walk, użycie przez Niemców gazów bojowych) niektórzy określają jako Ypres frontu wschodniego. Dla Polaków było to szczególnie tragiczne wydarzenie, gdyż co czwartym żołnierzem w obydwu walczących ze sobą armiach byli Polacy. Pod Bolimowem, dokładnie 101 lat temu, 31 stycznia 1915 r. armia niemiecka po raz pierwszy użyła broni chemicznej. Rozmówcą Bogusława Kwiatkowskiego w programie "na żywo" będzie Stanisław Kaliński, autor książki "Bolimów 1915". W swojej publikacji autor m.in. przedstawił samą bitwę, użycie przez Niemców gazów bojowych, a poza tym także ciężkie walki w rejonie Bolimowa, gdzie Niemcy i Rosjanie ponieśli znaczne straty.

11. Niedziela, 24 stycznia 2016 r., po godz. 14. Program „O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego” będzie poświęcony wybranym fragmentom dziejów Młodzieszyna. Rozmówcą Bogusława Kwiatkowskiego w programie „na żywo” będzie historyk, nauczyciel historii w gimnazjum Młodzieszynie Marek Orzechowski. Interesuje się historią Ziemi Sochaczewskiej i okolic Młodzieszyna. Przez 10 lat pracował jako dziennikarz w „Radiu Niepokalanów” oraz „Radio Fama”. Jest współautorem lub autorem opracowań „Gimnazjum im. Bohaterów Walk nad Bzurą w Młodzieszynie 1999–2009”, „Bitwa nad Bzurą w gminie Młodzieszyn 14–19 września 1939 roku” i „Kapliczki z Młodzieszyna”. W 2010 r. ukazała się jego publikacja „Mokas”, poświęcona historii jednej z miejscowości powiatu sochaczewskiego.

10. Niedziela, 17 stycznia 2016 r., po godz. 14. Program „O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego”. Drugi odcinek programu poświęcony burzliwym dziejom relikwii św. Andrzeja Boboli. W programie m.in. o porwaniu przez bolszewików ciała Boboli z kościoła w Połocku w 1922 r. i umieszczeniu na wystawie w moskiewskim muzeum. Kiedy i tam ludzie oddawali hołd Boboli i modlili się do niego, bolszewicy przenieśli ciało do magazynu. Po długich zabiegach papieża i jezuitów Lenin w 1923 r. wydał zgodę na przewiezienie relikwii do Rzymu, przez Odessę, Konstantynopol, Brindisi, zakazując ich tym samym wywiezienia do Polski. Dopiero w 1938 r. po kanonizacji Andrzeja Boboli jego relikwie w tryumfalnej podróży wróciły do Ojczyzny przez Słowenię, Węgry, Czechosłowację i dotarły do granic Polski. To wszystko w programie. Gospodarz programu jest autorem książki w języku polskim, noszącej tytuł „Apostoł Polesia. Święte życie – święte relikwie – święte miejsce”, która ukazała się dla Sanktuarium w Janowie Poleskim (miejsce męczeńskiej śmierci Świętego) na Białorusi.

9. Niedziela, 3 stycznia 2016 r., po godz. 14. Program „O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego”. Początek nowego roku to dobra okazja, by przypomnieć rocznice, które będziemy obchodzili w tym roku. A rok 2016 obfitował będzie w wiele rocznic dotyczących historii Sochaczewa. Autor w programie dokona subiektywnego ich wyboru, gdyż jest ich bardzo wiele. I o każdej rocznicy krótko opowie.

8. Niedziela, 27 grudnia 2015 r., po godz. 14. Program „O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego” z okazji mijających świąt Bożego Narodzenia poświęcony będzie postaci św. Andrzeja Boboli, a właściwie burzliwym dziejom jego relikwii, które z Janowa Poleskiego, poprzez Odessę, Konstantynopol (Istambuł), Brindizi, Rzym, Budapeszt, Kraków, dotarły wreszcie w 1938 r. do Warszawy, gdzie znajdują się do dnia dzisiejszego. W sprawę relikwii zaangażowani byli papież Pius XI, Józef Piłsudski, Lenin, polscy i amerykańscy księża. Gospodarz programu jest autorem książki w języku polskim, która ukazała się w Sanktuarium w Janowie Poleskim (miejsce męczeńskiej smierci Świętego) na Białorusi.

7. Niedziela, 20 grudnia 2015 r., po godz. 14. Program "O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego". Wydanie specjalne programu będzie poświęcone dziejom cmentarza żydowskiego w Sochaczewie i dziejom społeczności żydowskiej w dwudziestoleciu międzywojennym i pierwszych kilkunastu miesiącach okupacji hitlerowskiej (do likwidacji getta sochaczewskiego).

6. Niedziela, 13 grudnia 2015 r., po godz. 14. Program „O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego” poświęcony będzie tym razem użyciu gazów pod Bolimowem w 1915 r., nowo powstałemu tam Bolimowskiemu Muzeum Techniki Militarnej i Historii Bolimowa oraz rekonstrukcjom historycznym nawiązującym do wydarzeń z 1915 r. 31 maja 2015 r. minęło 100 lat od pierwszego ataku gazowego (chloru) pod Bolimowem, którego użyły wojska niemieckie przeciwko wojskom rosyjskim. Dla Polaków było to szczególnie tragiczne wydarzenie, gdyż co czwartym żołnierzem w obydwu walczących ze sobą armiach byli Polacy. Gościem programu „na żywo” będzie wiceprezes Stowarzyszenia Inicjatywa Ziemi Bolimowskiej Adam Dymecki.

5. Niedziela, 6 grudnia 2015 r., po godz. 14. Program „O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego” poświęcony będzie tym razem szkolnictwu powszechnemu w Sochaczewie w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Będzie o szkołach polskich, jak i żydowskich.

4. Niedziela, 29 listopada 2015 r., po godz. 14. Program „O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego” poświęcony będzie tym razem okresowi dwudziestolecia międzywojennego. Gościem programu „na żywo” będzie historyk, publicysta radiowy, radny Gminy Domaniewice, członek Diecezjalnego Klubu Inteligencji Katolickiej w Łowiczu, prelegent Stowarzyszenia Dom Ludowy w Łowiczu, czynny rezerwista, działający w szeregach Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu Zbigniew Zagajewski.

3. Niedziela, 22 listopada 2015 r., po godz. 14. Tym razem audycja będzie poświęcona wielonarodowości, wielokulturowości i wieloreligijności Sochaczewa na przestrzeni dziejów. W Sochaczewie w poprzednich wiekach zamieszkiwali Polacy, Żydzi, Prusacy, Rosjanie, Niemcy, Czerkiesi, Ukraińcy, a nawet Francuzi i Grecy. Burmistrzami zatem byli nie tylko Polacy, ale i Prusacy, Rosjanie, Niemcy, Żydzi, a nawet Francuz. Było nawet tak że Polacy w Sochaczewie stanowili niewielką mniejszość narodową.

2. Niedziela, 15 listopada 2015 r. po godz. 14. Program „O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego” poświęcony będzie tym razem przechadzce po nieistniejącym Chodakowie. Gościem programu będzie miłośnik starej fotografii, rodzinnego Chodakowa, autor książek i wystaw fotograficznych poświęconych Chodakowowi, Waldemar Bronicz.

1. Niedziela, 8 listopada 2015 r. po godz. 14. Audycja poświęcona teresińskim zbrodniom (zabójstwo księcia Władysława Druckiego Lubeckiego w 1913 r. w Teresinie i zbrodnia dokonana przez hitlerowców w 1943 r. w Szymanowie). Program z udziałem gości – wicewójt gminy Teresin Marek Jaworski, z wykształcenia i pasji historyk, oraz Piotr Szlachetko, nauczyciel historii jednej z teresińskich szkół.